“GREENLEADERS QUEST”

26.02.2024


26 Ocak - 04 Şubat 2024 tarihlerinde Polonya’nın Swarozy şehrinde “GREENLEADERS QUEST” isimli projemizi gerçekletirdik.

“Sürdürülebilir Bir Gelecek için Topluluk Etkileşimi ile Genç Liderleri Güçlendirmek” başlıklı Gençlik Değişim projemizi tamamlandığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Projede Türkiye 🇹🇷 , İspanya, 🇪🇸Macaristan🇭🇺 , Slovenya 🇸🇮 ve Polonya’dan 🇵🇱 gençler yer aldı. 8 gün boyunca doğayla uyumlu bir ilişkiyi ve daha yeşil bir dünya arayışını destekleyen çeşitli etkinlikler atölyeler ve sunumlara katılmak için bir araya geldiler. Bu programda katılımcılar yeteneklerini geliştirme ve kültür, tarih, mutfak ve diğer konularda sunum yapma fırsatı buldu. Kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlarken gelecekte daha fazla gence ulaşma çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Polonya Projemize katılan gençlerimiz deneyimlerini sizlerle paylaştılar. 

Merhaba ben Gizem Aslan 25 yaşındayım. Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans yapıyorum. 26 Ocak- 4 Şubat tarihlerinde Polonya Swarozy`da gerçekleşen projede Türk takımının lideri olarak görev aldım. Projemizin konusu "Yeşil ve Sosyal Katılım" idi ve bu doğrultuda planlanan faaliyetleri gerçekleştirdik. 5 farklı ülkenin bir arada olduğu bu projede yeni kültürler, yeni diller ve yeni arkadaşlıklar edindim. İki yeni ülke gezme şansım oldu. Bu fırsatı bana sağlayan, hem eğitici hem de eğlenceli bir hafta geçirmeme fırsat veren Gürsu Belediye başkanı Mustafa Işık ile Eurodesk ekibine çok teşekkür ediyorum.

Herkese merhaba ben Eurodesk Gürsü Gönüllüsü Aytunç. 10 günlük proje sürecin boyunca Polonya Swarozyn`de bulundum. Sosyal ve yeşil katılım kapsamında sürdürülebilirliğe dair çalışmalarda bulundum.
Haftanın her günü sürdürülebilirliğe dair eğitimlere katılım gösterdim, aktivitelerde yer aldım ve en önemlisi farklı kültürlerlerden insanlarla tanışma fırsatı buldum.
Polonya`nın Gdańsk şehrini gezme fırsatı da buldum. Oldukça güzel mimarisi olan şehri gezerek ve çeşitli müzeleri ziyaret ederek Polonya`nın tarihini yakından tanıma şansını yakaladım.
Sürdürülebilirliğe dair farkındalık kazanıp çeşitli faaliyetlerde rol aldım aynı zamanda farklı bir kültürü deneyimlemiş oldum. Benim açımdan hem eğitici hem de zevkli bir süreç oldu.

Merhabalar ben Ahmet Efe Kalaycı 19 yaşındayım. Polonya,Swarozyn`de gerçekleşen projemiz hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Projemiz 26 Ocak-4 Şubat arasında gerçekleşti ve sürdürülebilirlik üzerine konuştuğumuz fikir ürettiğimiz ve sürdürülebilirliği nasıl geliştirebiliriz üzerine çalıştığımız bir proje oldu. Polonya kültürünü tanıdığımız Gdansk`ı gezdiğimiz aynı zamanda avrupa değerlerine yakından baktığımız harika bir hafta oldu çok güzel dostluklarla ayrılmış olduk. Bu fırsatı bize sunan başta Mustafa Işık olmak üzere tüm Eurodesk Gürsu ekibine ve takım liderimiz olan Gizem Aslan hocama özel teşekkürlerimle.

Merhaba, ben Zeynep Beyza Takkabulan. ODTÜ makina mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim. 26 Ocak - 4 Şubat tarihlerinde Polonya, Swarożyn`de gerçekleştirilmiş olan "Yeşil ve Sosyal Katılım" isimli gençlik değişimi projesinde Eurodesk Gürsu`nun katılımcısı olarak yer aldım. Proje kapsamında Slovenya, İspanya, Macaristan, Polonya ve Türkiye`den gelen 35 katılımcıyla interaktif ve kapsayıcı çalışmalarda bulunduk. İlk gün Gdańsk hayvanat bahçesi ve Old Town`u ziyaret ederken ikinci gün de Malbork Kalesi`ni gezdik ve buranın tarihi hakkında bilgi edindik. İlerleyen günlerde Litvanya`dan gelen eğitmenimiz ile sürdürülebilirlik üzerine çeşitli eğitimler aldık. Bu eğitimleri alırken alışılmışın dışına çıkarak formal olmayan öğrenme stillerini deneyimledik ve gruplar oluşturarak çeşitli projeler, yarışmalar ve sunumlar hazırladık. Bu proje hem farklı kültür ve arka planlardan gelen insanlarla yabancı bir dilde iletişim kurma hem de sürdürülebilirlik konusundaki bilincimi arttırmamı sağladı. Polonya`da geçirdiğim bu 10 günün sonucunda hem farklı arkaplanlardan gelen insanlara empati yeteneğimin hem sosyal becerilerimin hem de doğaya ve çevremize olan farkındalığımın hissedilir şekilde arttığını söyleyebilirim. Bu proje için Gürsu Belediyesi başta olmak üzere projenin yapım sürecinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Merhaba, ben Buğra Özen. Gürsü Belediyesi`nin ortağı olduğu Polonya`daki gençlik değişim projesine katıldım. Bu proje kapsamında, sürdürülebilirlik konusunu ele aldık ve bu alanda önemli bilgiler edindik.
Proje kapsamında, beş farklı ülkeden gelen katılımcılarla bir araya geldik ve sürdürülebilirlik üzerine eğitimler aldık. Doğal kaynakların korunması, atık yönetimi ve çevrenin korunması gibi konuları ele alarak dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirebileceğimizi tartıştık.
Polonya`da geçirdiğimiz zamanı en iyi şekilde değerlendirdik. Tarihi mekanları ziyaret ederek ülkenin kültürel mirasını yakından tanıma fırsatı bulduk. Ülkenin en büyük kalesi olan Malbork Kalesi ve Gdansk şehri dahil birçok yeri gezme şansına eriştik. Bu deneyim, sadece bilgi edinmekle kalmadı, aynı zamanda farklı kültürleri anlama ve yerinde öğrenme fırsatı sundu.
Gürsü Belediyesi ve EuroDesk`e bu unutulmaz deneyimi yaşama fırsatı verdiği için çok teşekkür ediyorum.

Merhaba ben Şuheda Gül Bozdağ, 
26 Ocak- 4 Şubat tarihleri arasında Polonya’nın Gdansk/ Swarzoyn kentinde düzenlenen “GreenLeaders Quest” Erasmus + projesine katıldım. 
Bu projede Türkiye, İspanya, Macaristan, Slovenya ve Polonya’dan gelen farklı katılımcılar yer aldı. Projede Türkiye’yi temsil ettiğimiz için fazlaca gurur duyuyorum. Bu programda yer alan interaktif eğitimler boyunca eğitmenler eşliğinde daha sürdürülebilir bir doğa ve gelecek için bizlerin neler yapması gerektiğini öğrendik. Ayrıca her gün bu interaktif eğitimlerin ardından her milletin kendine ait kültürünü temsil ettiği kültür gecelerinde bulunmaktan da fazlaca keyif aldım. Bu sayede farklı kültürlerle etkileşimde bulunarak onların kültürlerini ve tarihlerini yakından öğrenme fırsatı elde ettim. Bunun yanında ana dilimden farklı bir dilde insanlarla anlaşma ve tanışma fırsatı elde ederken  ingilizceye sürekli maruz kalarak dil anlamında kendimi daha da geliştirme fırsatı elde ettim. Bunun yanında aynı amaç için bir araya gelen farklı kültür ve toplumlardan olan insanlarla grup çalışması içinde bulunmayı öğrendim. Eğitimlerin yanı sıra bizlere kültürel gezi fırsatı sağladıkları için de teşekkür ederim. Bu sayede örneğin, Avrupa’nın yüz ölçümü olarak en büyük kalesi olan Malbork Kalesini gezip öğrenme fırsatı elde ettim. Bunun gibi daha birçok deneyimi ve kazanımı Polonya’da öğrenmiş ve tecrübe etmiş olmaktan mutluluk duyuyorum.

Merhabalar ben Esra Gül Ürkmez. Gürsu Eurodesk ile Gdansk, Polonya’da Greenleaders Ouest Youth Empowerment and Inclusion to Take Responsibility for a Sustainable Future isimli projede yer aldım. Benim için çok güzel bir deneyimdi, proje konumuz olan çevre ve sürdürülebilirlik hakkında çok şey öğrendim, çok güzel arkadaşlar edindim, Gdansk’ı gezme şansı buldum ve gerçekten gördüğüm en güzel şehirlerden birisiydi. Bu projenin parçası olduğum için çok mutluyum.